Výcvik psov Bratislava

Výcvik psov Bratislava

naučíme Vás porozumieť psej reči…

Zaujímavosti

Ako sa zoznámiť so psom?

Aké pohladenie majú psy najradšej? Ako pristupovať ku psom, s ktorými sa snažíme po prvý raz zoznámiť?

Vaši známi majú  nového psíka a chcete sa s ním zoznámiť: začnete sa mu milo prihovárať, zohnete sa, priblížite sa, naťahujete ruku, aby ste ho pohladili po hlave… A psík na Vás  pozerá bez pohybu, neskôr uhýba pohľadom, oblizuje sa a zdvíha prednú labku. „Šikovný psík – vie čo je slušnosť!“ – pomyslíte si a pokračujete v zoznamovaní. Ešte než sa psíka dotknete, rýchlo cúvne. Neveriacky pokrútite hlavou a poviete: „Neboj sa, chcem ťa iba pohladkať…“ Urobíte ďaľší krok smerom k nemu a on s vytreštenými očami a stiahnutým chvostom zašteká a uteká sa schovať za svojho pána.

Možno ste takúto situáciu zažili aj Vy – väčšina psov síce miluje kontakt s ľuďmi, ale potrebujú ich najprv spoznať a začať im veriť. Ako sa správne zoznámiť so psom, keď chceme spraviť dobrý prvý dojem?

Ako sa zoznámiť so psom?

Ako sa zoznámiť so psom - základná pozícia
Základná pozícia

V prvom rade sa otočíme bokom, alebo dokonca chrbtom a keď je to možné, čupneme si . Takéto chovanie by bolo voči ľuďom pri zoznamovaní vrcholne neslušné – psom však dodáva pocit bezpečia, pretože: „tá cudzia veľká osoba je zrazu menšia a ani sa na mňa nepozerá, nejaví o mňa záujem a bokom alebo chrbtom na mňa určite nezaútočí“.  Všimnite si, že podobný štýl zoznámenia je pre psy bežný. Spravia okolo seba oblúk a obaja vlastne pristupujú k partnerovi od chrbta. Pokiaľ sa z tejto pozície prudko otočia a pozrú na seba zoči-voči, môžeme s veľkou pravdepodobnosťou očakávať konflikt.

 

 

Trpezlivosť kontakt prináša

Ako sa zoznámiť so psom - kontakt
Kontakt

V tejto pozícii sa snažíme zotrvať a zároveň byť potichu, pokiaľ sa psík sám priblíži, očuchá si nás (možno aj opakovane) a sám spraví prvý fyzický dotyk. Byť potichu je dôležité, pretože psy sa prejavujú hlasom hlavne keď sú rozrušené. Takto sa im javíme ako spokojní a predvídateľní a začnínajú nám ešte viac veriť. Čuchanie je pre psy veľmi doležitý zdroj informácii – vďaka ich schopnosti zacítiť feromóny. Vedia o nás zistiť akého sme pohlavia, či sme zdraví, aké je naše momentálne psychické rozpoloženie atď… U psov je najväčším zdrojom feromónových informácii oblasť zadku a genitálií (aj preto majú zvyk si očuchávať zadky). U ľudí je to rozkrok a podpazušie.  Pes nám potom svojim dotykom a zotrvaním v našej blízkosti dá najavo, že nám už dôveruje a je pripravený na ďaľší krok z našej strany.

 

 

Kde je najlepšie pohladiť psa?

Ako sa zoznámiť so psom - pohladenia
Pohladenie

Prirodzeným pohybom sa dotkneme psa na bočnej strane hrudníka alebo lopatiek, prípadne skúsime oblasť na konci hornej časti chrbta a začiatku chvosta. Vedeckým experimentom, kde sa vybraným psom monitoroval srdečný tep počas dotykov cudzej osoby v rôznych oblastiach tela, boli zdrojom spokojnosti práve oblasti boku hrudníka, lopatiek a konca chrbta. Najhoršie pocity mali psy, ktoré cudzia osoba chytila za krk, obojok, alebo ich popri hladení tlačila k zemi. O niečo menej stresujúce bolo hladenie po hlave a chytanie paciek – pokiaľ sa jedná o cudzieho psa, tento spôsob dotyku sa tiež neodporúča. Hladenie po hlave alebo chytanie paciek môžeme často vidieť u detí, ktoré sa takto snažia komunikovať so psami vo svojom okolí, čo môže byť nebezpečné. Treba ešte dodať, že pevné objímanie psa vedie väčšinou k nepríjemným pocitom obmedzenia a jeho únikovej alebo obrannej reakcii.

 

 

Pocit šťastia

Pokiaľ sa nejedná o prehnane bojazlivého psíka, mal by Vám tento návod pomôcť úspešne sa zoznámiť, začať správne komunikovať a vytvárať si vzťah s novým štvornohým kamarátom. Ak sme totiž psíkom už známi, stávame sa pre nich doslova zdrojom šťastia a tým pádom aj odmeny. Jeden starší vedecký experiment popisuje, ako psy reagovali na majiteľa  alebo známeho, ktorý za nimi prišiel do miestnosti.

Už pri zazrení obľúbeného človeka u psa stúpla hladina oxytocínu – hormónu, ktorým doslova meriame pocit šťastia. Po prihovorení sa stúpol oxitocín ešte viac a keď sa k tomu pridalo i pohladenie, hladina vystrelila najvyššie a držala sa tam ešte nejaký čas po skončení kontaktu. Tento experiment nám len vedecky potvrdzuje, čo už dávno vieme – naše psy sú naozaj šťastné z našej prítomnosti a kontakt s nami je pre ich šťastný život nesmierne dôležitý.