Výcvik psov Bratislava

Výcvik psov Bratislava

naučíme Vás porozumieť psej reči…

Zaujímavosti

Majú psy rady hudbu?

Pozitívny efekt hudby na psy.

Hudba pôsobí na psy upokojujúco.

Všimli ste si už niekedy, že sa psy správali spokojnejšie pri pustenom rádiu? Vo svete sa viacero vedeckých tímov snažilo nájsť odpoveď na túto otázku. Väčšina výskumov prebiehala v útulkoch pre psy, pretože na väčšej skupine psíkov, ktorý sú navyše v strese, bol efekt viditeľnejší. Prvé zistenia ukázali, že hudba pustená na pozadí (nie príliš nahlas) mala na psy upokojujúci efekt.

Psí hudobný štýl.

Počas ranných výskumov sa zistilo, že najväčšie upokojenie priniesla psom klasická hudba. Efekt ale nebol dlhodobý – po pár týždňoch sa  pomaly strácal. Začalo teda ďaľšie pátranie – psom bol každý deň prehrávaný iný hudobný štýl. Upokojujúci efekt sa okrem pozorovania správania psov sledoval aj pomocou monitora srdcovej činnosti a hladiny stresového hormónu – kortizolu. Hneď za klasickou hudbou sa umiestnilo reggae a soft rock. Počas hrania popu neboli zaznamenané skoro žiadne zmeny, takže tento štýl je zrejme pre psy nezaujímavý. Naopak hard rock a heavy metal vyvolali podráždenie.

Upokojujúci účinok.

Pri kombinácii správnych štýlov hudby boli psy výrazne pokojnejšie, mali zníženú hladinu stresového hormónu a srdcový rytmus sa spomalil – namiesto pobiehania vo výbehoch bolo pozorované skôr ležanie alebo pokojné státie.

Pre vyvolanie dlhodobého upokojenia vedci odporúčajú striedať aspoň obdeň klasiku, reggae a soft rock – takto by pozitívny vplyv hudby nemal vyprchať. Takáto kombinácia môže priniesť úľavu nielen stresovaným psíkom v útulkoch, ale aj psíkom trpiacim separačnou anxietou, ktoré majú strach ostať samé doma.  Bolo tiež zistené, že okrem hudby majú silný vplyv na upokojenie aj audioknihy.

Akú hudbu preferuje Váš pes? Vyskúšajte rôzne štýly a urobte mu radosť!